PORADY

PRZEMYŚL ZANIM KUPISZ!

Zakup mieszkania lub domu jest często jedną z najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Podobnie jak do innych ważnych decyzji trzeba się do niej starannie przygotować, przemyśleć wszystkie za i przeciw. Należy mieć świadomość zagrożeń, ale też możliwości, jakie oferuje nam brana pod uwagę przestrzeń.

Rysunki czy fragmentaryczne wizualizacje prezentowane przez sprzedających nie zawsze w pełni oddają prawdziwy charakter wnętrza. Przed decyzją o zakupie polecam zrobienie sobie listy pytań – oczekiwań i  potrzeb, jakie przestrzeń mieszkalna ma zaspokoić. Nie można zapominać o otoczeniu – ono też musi spełniać nasze, nie zawsze uświadomione, wymagania.

Zaczynajmy!

Czy jesteśmy sztywno przywiązani do naszych starych przyzwyczajeń (smakuje nam jajecznica tylko taka, jaką robiła mama?)? Czy dobrze znosimy zmiany i nowe rozwiązania?
Jeśli wolimy przestrzeń, którą już dawno oswoiliśmy, musimy zrobić analizę układu przestrzennego, którą chcemy powielić w naszym nowym lokum. Natomiast, jeśli jesteśmy otwarci na nowe, zapomnijmy o dawnych mieszkaniach i skupmy się na marzeniach i realnych potrzebach.

 

Rozważmy kwestie natury ogólnej
Mieszkanie lub dom, który chcemy kupić w założeniu ma nam służyć do końca życia, czy też jest przejściowym lokum zanim rodzina się rozrośnie, wyrośnie. Miejmy świadomość, że rozwiązanie z założenia przejściowe, może okazać się trwałym… Student kupujący mieszkanie tymczasowe, zanim się obejrzy będzie już w nim mieszkał ze swoją nową rodziną.

 

Przeanalizujmy uwarunkowania zewnętrzne

Lokalizacja

W centrum:
– ryzyko hałasu (transport publiczny, natężony ruch, puby, często duże rozwarstwienie społeczne
i sąsiedztwo bardzo przypadkowe);
- wydostanie się samochodem z domu w godzinach szczytu może być utrudnione;
- bliskość kin, teatrów, pubów, krótki czas oczekiwania na taksówkę, jeśli w ogóle będzie potrzebna, bo wszędzie można dotrzeć na piechotę;
- mniej więcej równa odległość do wszystkich przedmieść;
- różnordność transportu publicznego, bliskość głównego dworca kolejowego i autobusowego;

Dzielnice dalsze, przedmieścia:
- mniejsze natężenie ruchu (nie zawsze);
- łatwość wydostania się z miasta np. do lasu lub nad jezioro;
- przeważnie blisko do dużych centrów handlowych (łatwe tanie zakupy);
- najczęściej większa jednorodność mieszkańców;
- mniejsza intensywność zabudowy;
- więcej terenów spacerowych, rekreacyjnych;

Musimy zwrócić uwagę na:
- bliskość szkół, przedszkoli, żłobków (jeśli są potrzebne);
- sąsiedztwo terenów zielonych – parków, gdzie można pospacerować, odpocząć;
- miejsca do zaparkowania samochodu – również dla osób, które nas odwiedzają;
- bezpieczeństwo okolicy;
- zasięg telefonów, internetu;

 

Wejdźmy do środka…

… a może nawet wjedźmy rowerem lub wózkiem dziecięcym lub dla niepełnosprawnych. Czy bez problemu wjedziemy nimi do środka? Znajdziemy miejsce, by je gdzieś bezpiecznie zostawić? Czy będziemy zmuszeni  przechowywać te, bądź co bądź, niemałe sprzęty w mieszkaniu?

W zależości od struktury i preferencji rodziny wybierzemy mieszkanie o większej wspólnej otwartej przestrzeni lub mniejszych oddzielnych pokojach. Co raz częściej deweloperzy oferują możliwość indywidualnego dopasowania wnętrza do potrzeb kupującego. Zatem możemy mieć wpływ na jego układ. Mieszkanie trzeba dobrze rozplanować i przewidzieć wszystkie elementy, które muszą się w nim znaleźć. Regułą podziału przestrzennego, na którą możemy zwrócić uwagę jest rozdzielenie na część nocną i dzienną. W strefie nocnej są: sypialnie, łazienki i garderoby, w strefie dziennej: kuchnia, spiżarnia, toaleta, pokój dzienny, gabinet.

Ale po kolei:

- Przedsionek / korytarz powinien posiadać miejsce na wieszak i szafę na ubrania wierzchnie oraz buty. Niekoniecznie jest miło, gdy pierwszym elementem wnętrza widocznym tuż po wejściu są drzwi do toalety.
- Pokój dzienny – może być zintegrowany z kuchnią, by przy naszym intensywnym życiu towarzyskim móc przebywać razem z gośćmi lub oddzielony od kuchni, by zapachy nie atakowały całego mieszkania, a garnki i zebrane ze stołu naczynia nie tworzyły dynamicznych salonowych aranżacji. W idealnym rozwiązaniu przestrzennym pokój dzienny sąsiaduje bezpośrednio z kuchnią z możliwością postawienia ściany działowej lub otwarcia przestrzeni.
- Kuchnia ma służyć tylko do gotowania czy też ma być jadalnią dla rodziny (miejsce na stół jadalny)? Czy ma dobrą wentylację? Pamiętajmy, że najlepsza ekspozycja dla kuchni to północ (latem nie ugotujemy się podczas gotowania).
- Sypialnia powinna posiadać garderobę lub oferować miejsce na dużą szafę garderobianą. Idealna ekspozycja sypialni to wschód lub północny wschód.
- Pokoje (np. dziecięce) powinny być ustawne – potrzeba dużo przestrzeni odkładczej, dobrze by była możliwość usytuowania biurka przy oknie, by jak najwięcej korzystać ze światła dziennego przy odrabianiu lekcji/pracy; miejsce na łóżko.
- Łazienka z wanną i/lub prysznicem z pralką (ideałem byłoby osobne pomieszczenie gospodarcze z miejscem na pralkę, suszarkę i inne gospodarcze urządzenia, ale w mieszkaniach to raczej rzadkość), umywalką, toaletą, szafkami  na środki czystości, koszem na brudną bieliznę, lustrem, grzejnikiem przeważnie drabinkowym.

Pamiętajmy o wystarczającej ilości gniazdek. Obecnie posiadamy całą masę urządzeń, które muszą być na stałe lub często podłączone do źródła prądu. Optymalnie byłoby zaplanować z góry miejsce dla wszystkich tych urządzeń: komputerów, laptopów, lamp stojących, telewizorów, sprzętu grającego, odkurzacza, żelazka;  w kuchni miejsce na kuchenkę, zmywarkę, okap kuchenny, lodówkę, opiekacz, czajnik elektryczny, robota kuchennego, mikrofalówkę, radio lub telewizor; w łazience pralkę, suszarkę, suszarkę do włosów, piec, golarkę, lokówkę itp., itd. I jeszcze drobiazg – każdy z członków rodziny jest zwykle posiadaczem telefonu komórkowego, który trzeba regularnie ładować…

Wyjrzyjmy jeszcze przez okna, wyjdźmy na balkon, taras – jeśli go posiadamy. Najważniejszy jest widok z pokoju dziennego. Jeśli teraz jest panoramiczny, na otwartą przestrzeń, warto się dowiedzieć czy w przyszłości może zostać zabudowany i czym (regulacje planu miejscowego lub warunków zabudowy). Widok z kuchni też jest często podziwiany. W sypialniach okna mamy często zasłonięte. Dla tych, którzy nie zasłaniają okien ważna będzie odległość od okien sąsiadów, by nie czuć się skrępowanym i obserwowanym.

Jeszcze kilka istotnych kwestii na koniec.

Czy chcemy mieszkać na odgrodzonym od świata osiedlu, ale za to z ochroną, zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa czy może wolimy być częścią żywej struktury tkanki miejskiej?

Powyższe porady dotyczą głownie uwarunkowań przestrzennych i użytkowych, ale są też inne ważne aspekty, które należy przeanalizować przed zakupem mieszkania, takie jak: wiarygodność dewelopera, solidność wykonawcy, układ wentylacyjny w budynku, comiesięczne koszty utrzymania nieruchomości, kto zarządza nieruchomością, czy grunt pod budynkiem będzie naszą własnością czy jest w użytkowaniu wieczystym,  nasza zdolność kredytowa, monitoring obiektu i wiele innych kwestii

Niestety zakup mieszkania zmusza nas do dużego wysiłku. W dobie łatwych zakupów internetowych tej jednej transakcji zdecydowanie nie polecam przeprowadzać bez ruszania się z domu. Pojedźmy na miejsce wielokrotnie o różnych porach dnia, może nawet w nocy. Obejrzyjmy je ze wszystkich stron, z różnych odległości. Owszem, do wszystkiego można przywyknąć, nawet do złej, przypadkowej lokalizacji, ale po co?

Większość kwestii została poruszona jedynie powierzchownie, zapraszam do zadawania pytań (jagna@architekcipoznan.com.pl), chętnie odpowiem bardziej szczegółowo.

Jagna Frederiksen (ekspert portalu dopoznania.pl)
artykuł napisany dla portalu dopoznania.pl